Dookoła książek i nie tylko - prasówka nr 12&13


Kolejny tydzień w tym roku uraczył nas smutnymi wieściami. Odeszli wybitna architekt Zaha Hadid i znakomity pisarz, noblista Imre Kertész... smutno...

Dzisiejsza prasówka jest wybitnie książkowa:
 • Goodreads udostępnił Buzzfeed dane, jakie książki są najwyżej oceniane i najczęściej lądują na półce "chcę przeczytać" (a raczej "want to read"). Kojarzycie którąś pozycję?
 • Ponieważ nie może być wyłącznie o książkach, kolejny link jest o basenie. A właściwie o uchu Van Gogha. Wspominałam, że w Nowym Jorku?
 • Koniec i początek miesiąca to w blogosferze czas podsumowań. Bezczelnie podkradłam listę kwietniowych "must read" z BBC.  A tak!
 • Książka Sary Nović "Dziecko wojny" ukaże się w Polsce w tym miesiącu nakładem Świata Książki. W The Guardian możecie przeczytać, co myśli o byciu głuchą autorką. 
 • Czy wiecie, że na Twiterze możecie spytać bibliotekarki i bibliotekarzy o rekomendacje: akcja #AskaLibrarian odbywa się w czwartki od 12 do 1 pm ET (czyli od 18 do 19 naszego czasu)?
 • Tłumaczenie poezji to trudna sprawa. Czasem wydaje mi się, że to jakby pisanie wiersza od nowa. Na stronie niemieckiego FAZ możecie się przekonać, jak z tym zadaniem poradził sobie Karl Dedecius. Nie zrażajcie się językiem niemieckim. Nawet jeżeli znacie go słabo, to jest ciekawe doświadczenie.


 Zdjęcie tygodnia: Biblioteka i Centrum Nauki Uniwerstytetu Ekonomicznego w Wiedniu, budynek zaprojektowany przez Zahę Hadid.
Źródło: www.archdaily.com, fot. Iwan Baan


4 komentarze:

 1. Kertész :(
  A zdjęcie tygodnia kosmiczne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ech... niby kolej rzeczy, ale i tak jest smutno.

   Wnętrze budynku jest tak niesamowite, że mogłabym z niego nie wychodzić.

   Usuń
 2. re: Buzzfeed/Goodreads - haha, bo zaufałabym liście, na której jest Cassandra Clare ;P

  Bibliotekę Hadid planuję, już jest w ramach architektonicznych wycieczek po mieście. W ogóle wiedeńskie uniwerki mają miejscówki niczego sobie, mój wydział mieścił się w Hofburgu i łażąc tam codziennie czułam się achoch.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahaha, nigdy nie mów nigdy. ;) Przyznaję, lista ma niezły rozstrzał, skoro znalazły się tam też "Evicted" i "When breath becomes air".

   Zazdroszczę, całkiem szczerze, i planów zwiedzania, i wydziału w takim miejscu! Ja niestety miałam wątpliwą przyjemność studiowania na WUW jeszcze w starym budynku.

   Usuń

Copyright © 2016 Niekoniecznie Papierowe , Blogger