sobota, 28 maja 2016

Dookoła książek i nie tylko - prasówka tydzień 21


W tym tygodniu najwięcej miejsca zajmują książki o sporcie. Wielkimi krokami nadchodzą dwa ważne wydarzenia: mistrzostwa europy w piłce nożnej i olimpiada w Rio. Dlaczego trochę o tym nie poczytać? 
 • W Niemczech ukazała się właśnie książka urodzonego w Bułgarii pisarza Ilija Trojanowa "Meine Olympiade. Ein Amateur, vier Jahre, 80 Disziplinen". Autor opisał w niej, jak przez 4 lata zmierzył się z każdą z indywidualnych olimpijskich dyscyplin. Może w tym szaleństwie jest metoda? Fragmenty powieści możecie przeczytać tutaj
 • Czytacie książki po francusku, niemiecku albo hiszpańsku? Ostatnio pisała o tym Patrycja. Nie jest to łatwe, ale spróbujcie. Jak na zamówienie The Guardian przygotował listę lektur, od których możecie zacząć swoją przygodę.  
 • W Polsce książki sportowe dotyczą głównie piłki nożnej. Tak, można trochę poczytać o skokach narciarskich, kolarstwie, tenisie, ale i tak większość opisuje bieganie za piłką. W Wielkiej Brytanii równie ważne są rugby i krykiet. Czytelnicy mogą też sięgnąć po historie pływaków czy wybitnych kierowców wyścigowych. Jedną z najważniejszych nagród jest Cross Sport Books Awards. Na ich stronie znajdziecie pełną listę nominowanych pozycji za rok 2015 w kilku różnych kategoriach. Na język polski przetłumaczono jak na razie tylko jedną książkę nominowaną w kategorii autobiografia roku "My Story" Steven'a Gerrard'a. W księgarniach mogliście ją zauważyć z tytułem "Serce pozostawione na Anfield. Autobiografia legendy Liverpoolu". 
 • Nagrody nagrodami, ale wiadomo, że krytycy mogą się mylić. Jaka jest najlepsza książka według Internetu i dlaczego możecie przeczytać na stronie priceonomics.com.
  
Zdjęcie tygodnia: biblioteka George'a Peabody, John Hopkins University, Maryland, USA.

Źródło: pinterest.com

2 komentarze :

 1. Ciekawa lista z The Guardiana. Podoba mi się ten cykl, masz oko do ciekawych tekstów i miejsc.
  Obsesyjna Biblioteczka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W The Guardian są mistrzami w tworzeniu różnych list, a ta dodatkowo idealnie wpasowała się w moje ostatnie dyskusje o czytaniu w obcym języku.
   I dziękuję za miłe słowa!

   Usuń