Dookoła książek i nie tylko - prasówka nr 6


Co to był za tydzień! Finał Superbowl, okazało się, że Einstein miał rację, w konkursie na bloga roku Onet.pl nie ma kategorii kultura, a jakby emocji było mało jutro Walentynki. Oczywiście to nie wszystko i kilka ciekawostek poniżej:
 • Zaczynamy wyjątkowo branżowo. W "Die Zeit" możecie przeczytać o książkowej blogosferze w Niemczech: jak oni to robią, o czym piszą i mówią. W tekście znajdziecie też kilka uwag o współpracy z wydawnictwami (np. ile średnio rozsyłanych jest egzemplarzy recenzenckich) i oczywiście linki do blogów, vlogów, etc.
 • Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji posłuchać podcastu The New York Times Book Review polecam Wam ostatni: w 47 min o pięciu książkach o umieraniu i śmierci, kilka newsów ze świata literackiego (oczywiście jest o HP) i o "Forty Rooms" Olgi Grushin. 
 • O czym można pisać wiersze? O wszystkim. Także o bibliotekach i bibliotekarkach/bibliotekarzach. Takie ciekawostki na Brainpickings.
 • Wiadomo od dawna, że finał Superbowl to dużo więcej niż zwykły mecz. W tym roku z okazji skorzystała i namieszała Beyonce. O co chodzi? Koniecznie obejrzyjcie teledysk "Formation" a na The Guardian znajdziecie kilka artykułów, które pomogą zrozumieć nieco więcej z politycznego kontekstu: np.  TU i TU
 • Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o życiu czarnoskórych obywateli USA, podrzucam Wam fragment Democracy in Black.

Zdjęcie tygodnia: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach.
Zdjęcie: Tomasz Zakrzewski Źródło: polityka.pl

3 komentarze:

 1. To ja mam tylko pytanie w jakim aspekcie okazało się, że Einstein miał rację. I ubolewam, że nie ma już kultury w konkursie na Bloga Roku, coś czuję, że w "specjalistycznych" kultura się nie przebije.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Einstein podejrzewał istnienie fal grawitacyjnych i w zeszłym tygodniu naukowcy ogłosili, że istotnie udało im się je zaobserwować. Dwie czarne dziury zderzyły się 1mld lat temu, powstała w ten sposób fala dotarła do Ziemi dopiero w zeszłym roku, 14 września.

   Blogi kulturalne raczej się nie przebiją, nawet do końca nie wiadomo, która ze "specjalistycznych" kategorii jest dla nich najbardziej odpowiednia. Szkoda.

   Usuń
  2. Fakt, jakoś nie połączyłam twojego wpisu z tą wiadomością. Nie, na pewnie nie przebiją, dziwi mnie trochę ta hmmm... "degradacja".

   Usuń

Copyright © 2016 Niekoniecznie Papierowe , Blogger