sobota, 6 lutego 2016

Dookoła książek i nie tylko - prasówka tydzień 5


Co wpadło w nasze wirtualne oczy w tym tygodniu?
  • Berlińska rysowniczka Katharina Greve buduje w internecie wieżowiec. Co tydzień, w każdy wtorek powstaje nowe piętro. O czym jest (będzie) trochę ponad 100 kondygnacji? O życiu. Mieszkańcy dyskutują o uchodźcach, samobójcach ("dlaczego Ci samobójcy to robią?", "może żeby nigdy nie musieli stawiać sobie tego pytania"), rozwodach, umieraniu. Każde piętro jest osobną historią, ale może w końcu blok okaże się jedną całością? Na razie poziomów jest 17, ostatnie piętro ma zostać wybudowane jesienią 2017 r. Kilka słów o projekcie napisał niemiecki "Die Zeit". Ja będę śledzić postępy, a Wy?
  • Zajrzałam też na listę bestsellerów z końca świata. W Nowej Zelandii na pierwszych miejscach pod koniec stycznia królowały: "Boundaries: People and Places of Central Otago" Brian'a Turner'a i "Elementary" Ian'a Wishart'a. Poezja o życiu w centralnym Otago, graniu w rugby, łowieniu ryb, jeżdżeniu na rowerze, podobno przepięknie zilustrowana zdjęciami oraz niezwykle szczegółowa analiza morderstwa dwojga młodych ludzi, które pod koniec lat 90tych wstrząsnęło krajem. Wśród pozycji zagraniczych znane nam "Światło, którego nie widać" Anthony'ego Doerr'a i kolorowanki dla dorosłych. 
  • 200 lat kobiet w komiksie - o wystawie pisze The Guardian (są też ilustracje). 
  • Przypominam też o Shakespeare Solos: aktorzy deklamujący kluczowe mowy z dramatów mistrza. Pierwsze 6 filmików znajdziecie tu.


Zdjęcie tygodnia: Biblioteka Narodowego Uniwersytetu Meksykańskiego, Meksyk.
Źródło: openbuildings.com

0 komentarze :

Prześlij komentarz